Nowości  Kraje niemieckojęzyczne  Atrakcje  Noclegi    
 


Kraje niemieckojęzyczne > Afrykański pomór świń zbliża się z Polski do Niemiec

2019-11-17 Afrykański pomór świń zbliża się z Polski do Niemiec

Zanotowano pierwszy przypadek ASF w zachodniej Polsce. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Niemiec.

Mimo, że afrykański pomór świń (ASF) nie dotarł jeszcze do zachodniego sąsiada to jest coraz bliżej Niemiec.


Przydrożna tablica informacyjna w Niemczech ostrzegająca podróżnych z kierunku Polski o ostrożności jeśli chodzi o przenoszenie ASF przez wyrzucane odpadki (grafika: Wikipedia (CC))

4 listopada 2019 roku na drodze nr 325 między Nową Solą a Sławą w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim doszło do wypadku z udziałem dzika. U potrąconego przez samochód zwierzęcia wykryto wirusy ASF. ASF potwierdzone zostało w badaniach z 14 listopada 2019 roku przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Dzień później w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie zebrał się sztab kryzysowy w tej sprawie.

"Uzyskanie dodatnich wyników badania w województwie lubuskim świadczy o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi przypadkami ASF na terytorium Polski. Odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km." - przeczytać można w komunikacie polskiego Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wyznaczono obszar skażony o 5-kilometrowym promieniu od miejsca znalezienia potrąconego dzika. W regionie tym nie ma hodowli trzody chlewnej.

Mimo, że wirus ASF nie groźny dla ludzi to zabija on świnie oraz dziki. Na ASF nie ma szczepionki. Wirus przenoszony jest przez skażone przedmioty, takie jak narzędzia, buty lub opony. Skażenie może również rozprzestrzeniać się przez zarażoną wirusem żywność i paszę.


(grafika: Wikipedia (CC))

W Polsce wykryto po raz pierwszy ASF wykryto w lutym 2014 roku. Do tej pory ogniska ASF były wykrywane na wschodzie Polski. Obecny przypadek to pierwszy z zachodniej Polsce. To także zaledwie 80 km od granicy z Niemcami, z landem Brandenburgia.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego KrajeNiemieckojęzyczne.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu oraz Liechtensteinie za darmo.

Kraje niemieckojęzyczne na serwisach społecznościowych: